Aktualności

17.06.2014 12:25

12 tysięcy uczniów z Pomorza złapało wiatr w żagle wiedzy

Projekt „Pomorskie – dobry kurs na edukację. Kształtowanie kompetencji kluczowych uczniów w regionie poprzez edukację morską", w którym uczestniczyło 12 000 dzieci z Pomorza, został podsumowany podczas konferencji 16 czerwca 2014 r.

Projekt realizowany jest przez Department Edukacji i Sportu UMWP w partnerstwie z Fundacją Navigare oraz Ligą Morską i Rzeczną.

- Jednym z celów, jakie zakładamy w województwie pomorskim, jest zbudowanie efektywnego systemu edukacji, który powinien być nakierowany na poprawę jakości kształcenia, głównie pod kątem nabywania przez pomorskich uczniów kompetencji kluczowych, w tym ważnych dla rozwoju regionu kompetencji społecznych – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – W systemie tym musi się znaleźć również miejsce na budowanie tożsamości regionalnej, między innymi poprzez edukację morską.

W projekcie edukacji morskiej realizowanym pod hasłem „Złap wiatr w pomorskie żagle wiedzy" w latach szkolnych 2012/2013 i 2013/2014 wzięło udział niemal 10 000 uczniów klas piątych ze szkół podstawowych z 85 gmin województwa pomorskiego oraz ponad 2000 uczniów klas II gimnazjów z obszaru Pętli Żuław. W 271 szkołach podstawowych uczniowie brali udział w zajęciach pozalekcyjnych prowadzonych metodą projektu, która wymaga od uczniów kreatywności, samodzielności oraz pracy zespołowej. Podsumowaniem pracy uczniów jest konkurs projektów, a nagrodą w konkursie udział co najmniej 500 uczniów w wakacyjnym obozie żeglarskim (w ubiegłym roku w takim obozie uczestniczyło również 500 uczniów).

Uczniowie klas V brali również  udział w warsztatach edukacyjnych o tematyce morskiej oraz praktycznych zajęciach żeglarskich. W kilku ośrodkach żeglarskich na terenie województwa pomorskiego, podczas jednodniowych praktycznych zajęć żeglarskich, około 10 000 piątoklasistów rozpoczęło swą przygodę z żeglarstwem. Z kolei uczniowie klas II gimnazjów brali udział w dwudniowych praktycznych zajęciach morsko-rzecznych.

Wszystkie formy aktywności w ramach projektu odnoszą się do istotnej dla Pomorza oraz atrakcyjnej dla uczniów tematyki morskiej i żeglarskiej, a jednocześnie zakładają  rozwój kompetencji kluczowych, w tym społecznych, poprzez praktyczne stosowanie nabytych umiejętności.

Małgorzata Pisarewicz

zdjęcia: sławomir Lewandowski

W ramach projektu edukacji morskiej uczniowie brali udział m.in. w dodatkowych zajęciach pozalekcyjnych prowadzonych metodą projektu. Każda z grup uczniowskich wybierała temat związany z edukacją morską, wyznaczała sobie cel, planowała i realizowała poszczególne etapy przedsięwzięcia.  Przykładowymi efektami realizacji projektów uczniowskich są: albumy, modele, makiety, przewodniki, strony internetowe, filmy, przedstawienia, wywiady, plakaty, gazetki szkolne, gry planszowe, gry terenowe, wystawy, instalacje o tematyce morskiej.

Na zakończenie zajęć grupy uczniowskie zgłaszały się do konkursu projektu.W roku szkolnym 2013/2014 zgłosiło się do konkursu 431 grup uczniowskich (ponad 3 tys. uczniów się zgłosiło do konkursu).

69 prac konkursowych zostało wyróżnionych, co oznacza, że 506 uczniów zostanie nagrodzonych wyjazdem na wakacyjny 8-dniowy obóz żeglarski.

Podczas dwóch lat szkolnych 2012/2013 oraz 2013/2014 ponad 1000 uczniów weźmie udział w obozach żeglarskich.

Przykład prac konkursowych, które zwyciężyły w konkursie projektów:

  • Szkoła Podstawowa  w Kielnie, powiat wejherowski
  • Nauczyciel, Waldemar Kozakow
  • Tytuł pracy konkursowej: „Co będzie w przyszłości łączyło Polskę ze Skandynawią?" (w efekcie powstał model tunelu )
  • Link do bloga: http://tunelmorski.blogspot.com/

 

  • Szkoła Podstawowa im. Stanisława Sikorskiego w Wielkich Chełmach, powiat chojnicki
  • Nauczyciel, Justyna Konkolewska
  • Tytuł pracy konkursowej: „Zamiast łódki w butelce, EKO łódka z butelek- jak zbudować ekologiczną łódkę z butelek pet." (w efekcie czteroosobowa pływająca łódź z butelek PET)
  • Link do bloga: http://ecoboys.blog.pl/

Pozostali zwycięzcy:

http://www.pomorskie.eu/pl/projektyedukacyjne/projektmorski/aktualnosci/wynik_konkursu

 


Newsletter - biuletyn unijny 2017 UMWP

Zapisz się na newsletter