Aktualności

02.09.2014 12:32

Dziesięć pojazdów szynowych dla Moporskiej Kolei Metropolitalnej

Marszałkowie Mieczysław Struk oraz Ryszard Świlski podpisali z przedstawicielami PESA Bydgoszcz SA: wiceprezesem Robertem Świechowiczem i prokurentem Maciejem Maciejewskim, umowę na dostawę 10 sztuk spalinowych zespołów trakcyjnych dla obsługi Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

Projekt „Zakup 10 sztuk spalinowych zespołów trakcyjnych do obsługi Pomorskiej Kolei Metropolitalnej w Trójmieście", dofinansowany jest w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013. Umowa o dofinansowanie, 2 czerwca br.,  została podpisana w Warszawie przez członków Zarządu Województwa Pomorskiego:  Ryszarda Świlskiego i Czesława Elzanowskiego oraz Pawła Szaciłło, p.o. dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych w Warszawie. Projekt obejmuje zakup 10 pojazdów, w tym 3 szt. dwuczłonowych i 7 szt. trójczłonowych. Wartość całkowita projektu to 146 866 802 zł, kwota dofinansowania to 70 230 000 zł.

 

Przetarg na dostawę pojazdów dla PKM wygrała firma Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz SA, która wykona zamówienie za kwotę 114 156 300 zł (cena pojazdu dwuczłonowego 10 701 000 zł (brutto), zaś cena pojazdu trójczłonowego 11 721 900 zł (brutto). Termin zakończenia dostawy poszczególnych pojazdów nastąpi w maju 2015 roku.

 

Przypomnijmy, że wagony będą przystosowane do obsługi osób niepełnosprawnych, wyposażone w monitoring zewnętrzny i wewnętrzny, klimatyzację, a także przystosowane do przewozu rowerów (po 6 specjalnych uchwytów w każdym z pojazdów). Szyby w oknach bocznych i w drzwiach wejściowych będą zabezpieczone specjalną folią powleczoną klejem akrylowym z filtrem UV, o właściwościach antygraffiti (zapobiegająca zarysowaniom i zadrapaniom powierzchni szkła oraz odporna na działanie substancji żrących: rozcieńczonych kwasów i zasad). Pojazdy będą posiadały System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej z monitorami LCD i wyświetlaczami LED oraz zostaną wyposażone w system automatycznego zliczania pasażerów.  Zakupione pojazdy będą wyposażone również w kompletną sieć do bezprzewodowego dostępu do Internetu dla podróżnych. Składy będą mogły rozwinąć prędkość do 120 km/h.

 


Newsletter - biuletyn unijny 2017 UMWP

Zapisz się na newsletter