Aktualności

07.10.2014 13:22

Najlepsza przestrzeń wybrana

Podczas regionalnych obchodów Światowego Dnia Turystyki, które odbyły się 3 października 2014 r. w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie, wicemarszałek Wiesław Byczkowski wręczył nagrody w konkursie na najlepszą przestrzeń publiczną województwa pomorskiego. Zwycięskim projektem został gdyński „InfoBox – Obserwatorium Zmian".

To już dziewiąta edycja konkursu, który organizowany jest przez Zarząd Województwa Pomorskiego. Do tegorocznej edycji zgłoszono 34 przedsięwzięcia reprezentujące różne skale i formy zagospodarowania przestrzeni. Inicjatywa ma na celu podnoszenie jakości przestrzeniu publicznej, która w znacznym stopniu wpływa na poziom atrakcyjności danego obszaru oraz na komfort życia lokalnej społeczności.

 

Zwyciężył gdyński projekt „InfoBox – Obserwatorium Zmian" (zdjecie na stronie głównej), który został doceniony m.in. za nowoczesną i innowacyjną formę, stworzenie miejsca spotkań oraz znakomite rozwiązanie zagospodarowania przestrzeni śródmiejskiej, spełniające oczekiwania użytkowników w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach. Ponadto wyróżnieniem I stopnia nagrodzone zostały: miasto Ustka za projekt „Kładka nad Kanałem Portowym" i gmina Kosakowo za „Ogólnopolską Aleję Zasłużonych Ludzi Morza w Rewie". Komisja przyznała również trzy wyróżnienia II stopnia, a otrzymały je: gmina Starogard Gdański za przedsięwzięcie „Grodzisko Owidz" (na zdjęciu powyżej), gmina Kościerzyna za „Centrum wsi Kaliska Kościerskie" oraz gmina Puck, na terenie której zrealizowano przedsięwzięcie „Park Kulturowy – Osada Łowców Fok w Rzucewie".

– Gdyński InfoBox to przykład przemyślanej integracji nowej przestrzeni publicznej z obiektem użyteczności publicznej, dokonanej w trudnej do zagospodarowania części strefy śródmiejskiej – mówił marszałek Mieczysław Struk. – Kosakowo i Ustka przedstawiły z kolei dwa zupełnie różne, acz bardzo interesujące elementy zagospodarowania obszarów przymorskich – promenadę poprowadzoną na terenie cennym przyrodniczo oraz kładkę pieszą łączącą historyczne centrum z terenami rozwojowymi po przeciwnej stronie portu. Inwestycje w Rzucewie i Owidzu, mimo iż zlokalizowane na obszarach wiejskich, mają znaczenie zdecydowanie ponadlokalne. W obu przypadkach stworzono nowe atrakcje turystyczne w oparciu o walory dziedzictwa archeologicznego. Nowe zagospodarowanie centrum wsi Kaliska Kościerskie stanowi doskonały przykład na to, że również bez wielkich nakładów finansowych można uzyskać interesującą przestrzeń, doskonale wpisaną w kontekst krajobrazowy otoczenia. Gorąco zachęcam do odwiedzenia prezentowanych przestrzeni.

Magdalena Ledwoń


Newsletter - biuletyn unijny 2017 UMWP

Zapisz się na newsletter