Aktualności

09.07.2014 14:50

Małe pszczoły w wielkim mieście

W te wakacje gdyńskie Centrum Nauki Experyment gościć będzie międzynarodowa wystawę „Urbanbees: Pszczoły w mieście". To nie tylko znakomita okazja aby zaprezentować dzieciom życie tych bardzo ważnych owadów, ale również aby przybliżyć im najważniejsze ekologiczne zagadnienia naszych czasów. Pracowite pszczółki można podglądać do końca sierpnia.
Na świecie są tysiące gatunków pszczół, a większość z nich żyje dziko. Podobnie jak ich udomowione kuzynki, dzikie pszczoły są dziś zagrożone wymarciem. Miasta mogą być dla nich schronieniem.
 
Centrum Nauki Experyment, prezentując wystawę „Urbanbees: Pszczoły w mieście" oraz szereg wydarzeń z nią związanych, zwraca uwagę na ważną rolę jaką pszczoły pełnią w ekosystemie. Badania z ostatnich lat wykazują spadek populacji wielu gatunków insektów, szczególnie tych zapylających. Dzikie rośliny oraz plony uprawiane w Europie zależne są od zapylania przez owady, głównie pszczoły. Wartość usługi, świadczonej za darmo przez owady oszacowana jest na około 153 miliardy Euro rocznie w skali całej planety!
 
Wystawa „Urbanbees: Pszczoły w mieście" składa się z pięciu głównych „stacji", które poruszają tematykę badań nad dzikimi pszczołami, różnorodności gatunków, zagrożenia wymarciem oraz działań, które każdy mieszkaniec miasta może podjąć, aby przyczynić się do ochrony tych cennych stworzeń.
 
Na wystawie, przy kilkunastu atrakcyjnych stanowiskach, goście będą mogli przekonać się w praktyce, co pozostałoby na naszych talerzach w świecie bez pszczół, poznać bliżej budowę i zachowania poszczególnych gatunków, a także dowiedzieć się, jak „zapraszać" pszczoły do miast, jak budować dla nich „schronienia" oraz jakie małe gesty w codziennym życiu mogą się przyczynić do ich ochrony.
 
Oprócz samej wystawy, Experyment przygotował szereg działań podejmujących temat ochrony dzikich pszczół – interaktywne warsztaty, projekcje filmowe oraz wykłady.
 
Szczegóły na www.experyment.gdynia.pl

 

Wystawa dostępna dla odwiedzających w ramach biletu do Centrum Nauki Expertyment.
 
 
Interaktywna wystawa Urbanbees – powstała w ramach europejskiego programu LIFE+ Biodiversity. Wystawa od 2014 roku ma odwiedzić 12 europejskich miast. Gdynia jest pierwszym polskim miastem goszczącym wystawę. Projekt „Miodowe wakacje w Experymencie" dofinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Newsletter - biuletyn unijny 2017 UMWP

Zapisz się na newsletter