Aktualności

15.07.2014 13:39

Rozsmakuj się w Pomorskiem!

Dziewięć dni spotkania z tradycyjną kuchnią i bogactwem kultury naszego regionu – oto Pomorskie Smaki 2014! Podczas Jarmarku św. Dominika, od 26 lipca do 3 sierpnia, zapraszamy wszystkich do pawilonu przy ul. św. Ducha, gdzie będzie można spróbować lokalnych przysmaków oraz spotkać się z ludowymi artystami z całego Pomorza. Na imprezę zaprasza Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.
Warto odwiedzać pawilon Pomorskich Smaków nawet codziennie, ponieważ pod jednym dachem prezentować się będzie całe województwo. Gospodarz regionu, marszałek Mieczysław Struk, zachęca, by bliżej poznać różnorodność i bogactwo Pomorza. By rozsmakować się w tym, co najlepsze z Kaszub, Kociewia, Żuław i Powiśla.
 
W programie Pomorskich Smaków znajdzie się wiele różnorodnych atrakcji dla całej rodziny – i dla dużych, i dla tych mniejszych gości. Od 26 lipca do 3 sierpnia, w godz. 10.00-18.00, stoisko Pomorskich Smaków zaoferuje to, co najlepsze w dziedzictwie kulinarnym regionu. W pawilonie, każdego dnia imprezy, rolnicy i producenci z Pomorza opowiadać będą, jak w swoich gospodarstwach wytwarzają naturalną żywność. Podczas pokazów gotowania na żywo zaprezentują przygotowywanie z regionalnych produktów potraw, których receptury przekazywane są niejednokrotnie z pokolenia na pokolenie. A następnie zaproszą publiczność do degustacji.
 
► Wiele produktów i potraw, które zostaną zaprezentowane w pokazach, zarejestrowanych jest na prowadzonej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi Liście produktów tradycyjnych województwa pomorskiego, która uwzględnia przede wszystkim stare, co najmniej 25-letnie receptury ich przygotowania. Obecnie województwo pomorskie posiada na liście 149 takich produktów, zajmując drugie miejsce w kraju, za województwem podkarpackim.
 
Aktywnie nasze tradycje regionalne kultywują koła gospodyń wiejskich, które dbają, by dawne obyczaje nie zaginęły. Doskonale kontynuują tradycje folklorystyczne, rzemieślnicze i rękodzielnicze, ale przede wszystkim popularyzują dziedzictwo kulinarne. Z członkiniami tych kół także będzie się można spotkać w naszym pawilonie.
 
Jak na jarmark przystało, podczas imprezy mieszkańcy Trójmiasta i turyści będą mieli doskonałą okazję do zakupu oryginalnych wyrobów artystycznych czy ozdób i dekoracji z wzorami ludowymi, bowiem regionalni artyści zaprezentują swoją twórczość na wielu stoiskach. Przez cały czas Pomorskim Smakom towarzyszyć będzie ludowa muzyka i przyśpiewki. Z pięknym i różnorodnym folklorem zapoznają nas twórcy ludowi z całego regionu.
 
W programie Pomorskich Smaków znalazły się także zajęcia dla dzieci. W strefie działań artystycznych nasi milusińscy będą mogli poznać tajniki malowania na szkle, zmierzyć się z techniką decoupage'u i filcowania, a nawet… ozdabiania ciasteczek!
 
Bardzo ciekawie zapowiada się program soboty, 2 sierpnia, kiedy to rozegrane zostaną finały konkursów kulinarnych o Bursztynowy Laur Marszałka Województwa Pomorskiego „Pomorskie Smaki". Kulinarne boje toczyć się będą w dwóch kategoriach: produkt i potrawa. Konkursowe przepisy muszą wywodzić się z tradycji kuchni regionalnej Pomorza. Warto przyjść, popatrzeć oraz posmakować dań, które przygotują wałczący o miejsce na podium i cenne nagrody finaliści.
 
 
  • pokazy przygotowywania dań regionalnych z wysokiej jakości produktów, wytwarzanych według tradycyjnych metod oraz ich degustacja;
  • stoiska z regionalnymi, tradycyjnymi przysmakami i żywnością pochodzącą od lokalnych producentów;
  • konkursy kulinarne o Bursztynowy Laur Marszałka Województwa Pomorskiego;
  • prezentacja różnorodności kulturowej i etnicznej regionu: rękodzieło artystów ludowych Kaszub, Kociewia, Żuław i Powiśla – rzeźba, malarstwo, haft, wyroby z rogu i ceramiki;
  • występy zespołów ludowych;
  • atrakcje dla dzieci – zajęcia artystyczne.
 

Patroni medialni: 

 

 
Projekt współfinansowany ze środków samorządu województwa pomorskiego oraz środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata  2007-2013.

Newsletter - biuletyn unijny 2017 UMWP

Zapisz się na newsletter