Aktualności

30.05.2014 10:26

Święto Produktu Tradycyjnego i Dzień Samorządu

Na placu przy Katedrze Oliwskiej w Gdańsku, 1 czerwca 2014 r. w godz.9-17, będzie można posmakować specjałów tradycyjnej kuchni Kaszub, Kociewia i Żuław. Już po raz ósmy zagości tu Pomorskie Święto Produktu Tradycyjnego. Msza św. w intencji osób pracujących na rzecz zachowania dziedzictwa kulinarnego województwa pomorskiego oraz samorządowców zostanie odprawiona o godz. 11.30. Następnie o godz. 13 rozpoczną się uroczystości związane z Dniem Samorządu Terytorialnego z udziałem marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka, podczas której wręczone zostaną odznaczenia państwowe – Medale za Długoletnią Służbę i odznaczenia „Zasłużony dla rolnictwa".

Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, zaprasza na Święto Produktu Tradycyjnego. To dobra okazja do poznania i skosztowania znakomitych wyrobów żywnościowych o wysokiej jakości, wytwarzanych tradycyjnymi metodami, najczęściej z lokalnych surowców, bo tylko takie mogą zostać wpisane na listę produktów tradycyjnych województwa pomorskiego.

Promocja potraw sporządzanych według tradycyjnych receptur jest jednym z zadań samorządów wojewódzkich. Pomorskie może się poszczycić aż 144 zarejestrowanymi produktami. Na krajową listę, którą prowadzi minister rolnictwa i rozwoju wsi, wpisano już 1247 produktów.

W alejce wzdłuż katedry będą rozmieszczone stoiska niewielkich rodzinnych masarni, serowarni, koła gospodyń przywiozą kuchy, przetwory, nie powinno zabraknąć pachnącego wiejskiego pieczywa, złocistego miodu, wędzonych ryb i lokalnych nalewek.

Święto pomorskich producentów rozpocznie się o godz. 9.00. Odwiedzającym będą przygrywać zespoły folklorystyczne. Swoje wyroby będą też oferować artyści rękodzielnicy. Spotkanie z pomorską żywnością zakończy się ok. godz. 17.00.

Tegoroczne Pomorskie Święto Produktu Tradycyjnego połączono z uroczystościami związanymi z Dniem Samorządu Terytorialnego z udziałem marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka. Zostaną wręczone odznaczenia państwowe – Medale za Długoletnią Służbę i odznaczenia „Zasłużony dla rolnictwa".

Następnie o godz. 13 rozpoczną się uroczystości związane z Dniem Samorządu Terytorialnego z udziałem marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka, podczas której wręczone zostaną odznaczenia państwowe – Medale za Długoletnią Służbę i odznaczenia „Zasłużony dla rolnictwa".


Pomorskie Święto Produktu Tradycyjnego połączone z Regionalnymi Obchodami Dnia Samorządu Terytorialnego

1 czerwca 2014 r., niedziela, godz. 9.00-17.00

park przy Katedrze Oliwskiej

ul. Biskupa Edmunda Nowickiego

Gdańsk-Oliwa

 

Program

godz. 9.00-17.00

ul. Biskupa Edmunda Nowickiego, plac przed Katedrą

  • promocja produktów tradycyjnych województwa pomorskiego
  • uroczystości związane z Dniem Samorządu Terytorialnego

godz. 11.30-12.30

Katedra Oliwska

  •  uroczysta msza święta w intencji osób pracujących na rzecz zachowania dziedzictwa kulinarnego województwa pomorskiego oraz samorządowców

godz. 10.00-17.00

Pałac Opatów

  • Galeria Polskiej Sztuki Nowoczesnej zaprasza do obejrzenia wystawy
  • „Sztuka ceramiki – forma i osobowość. Henryk Lula. Krystyna Andrzejewska-Marek. Katarzyna Jóźwiak-Moskal"
  • Spichlerz Opacki
    Muzeum Etnograficzne zaprasza do obejrzenia wystawy „Śladami Kanunu. Kultura albańska w wieloetnicznym Kosowie"

godz. 11.00-16.00

scena na placu przed katedrą

  • występy zespołów regionalnych

Przedsięwzięcie jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach III Schematu Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Zobacz także:

http://www.pomorskie.eu/pl/pomorskie_smaki/aktualnosci/2014/gda2014_pomorskie_swieto_produktu_tradycyjnego


Newsletter - biuletyn unijny 2017 UMWP

Zapisz się na newsletter