Aktualności

15.10.2014 09:43

Trwa „bursztynowa ofensywa” województwa pomorskiego

Bursztyn – piękniejszy niż diamenty i cenniejszy od złota, nasza polska duma narodowa. Przez lata istniał w naszej świadomości, a mimo to gdzieś po drodze o nim zapomnieliśmy. Słusznie? Nie. Zupełnie nie, bo właśnie jesteśmy świadkami jego wielkiego powrotu! Czołowi polscy projektanci biżuterii tworzą niepowtarzalne i ultranowoczesne wyroby z tego niezwykłego kamienia, a salony odnowy biologicznej prześcigają się w oferowanych zabiegach odżywczych na bazie bursztynowego ekstraktu. Jest inspiracją dla artystów, szefów kuchni i osób tworzących niebanalną ofertę turystyczną. Wpisując się w ten trend Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna realizuje właśnie działania wzmacniających wizerunek Gdańska i regionu jako Światowej Stolicy Bursztynu.

700 tysięcy złotych – na taką kwotę podpisana została umowa na dofinansowanie projektu „Pomorski Szlak Bursztynowy – kampania promocyjna dziedzictwa bursztynowego jako wielopłaszczyznowej oferty turystycznej". Przyznane jeszcze w ramach RPO 2007-2013 środki pozwalają na realizację szeregu działań marketingowych ukierunkowanych na wyeksponowanie turystycznego potencjału bursztynu. Wykorzystanie nowoczesnych narzędzi i kanałów komunikacji pozwoli również na pokazanie nowoczesnego wizerunku bursztynu w jubilerstwie czy formach użytkowych oraz dotarcie z ofertą m.in. do osób młodych.

W ramach projektu, którego realizacja potrwa do końca listopada 2014 r., przeprowadzanych jest wiele działań wzmacniających wizerunek bursztynu jako atrakcyjnego produktu, w oparciu o który budować można ofertę turystyczną regionu. W tej chwili trwa wykonanie drugiego etapu oznakowania autostrady A1 bursztynowymi pylonami informacyjnymi, zaktualizowany i wydany w trzech językach zostanie również przewodnik „Pomorskie – bursztynowe inspiracje".

- Obecnie trwa najciekawszy etap zintegrowanej kampanii komunikacyjnej, która przede wszystkim ma odświeżyć wizerunek nie tylko samego bursztynu, ale również całego regionu pomorskiego, który w kraju wciąż silnie utożsamiany jest z sezonową ofertą letnią – informuje Marta Chełkowska, prezes PROT. - Dzięki podjętej współpracy z liderami opinii, dziennikarzami, blogerami i vlogerami w ostatnich tygodniach ukazało się sporo komunikatów skierowanych do różnych grup odbiorców. Przeprowadzone zostały m.in. konkursy na wybranych blogach o tematyce lifestylowej, podróżniczej, kulturalnej, odbyła się też jedna z dwóch tematycznych podróży studyjnych dla redaktorów z mediów tradycyjnych i elektronicznych. Powstające na bieżąco relacje śledzone i komentowane są przez tysiące użytkowników mediów społecznościowych takich jak Facebook, Instagram czy Pinterest. Planowane są kolejne publikacje tworzone w oparciu o materiały prasowe i relacje z wizyt.

Efektem prac w projekcie jest również spot promocyjny, ukazujący najciekawsze miejsca i produkty turystyczne powiązane z tematyką bursztynu. Materiał w wersji krótszej przez trzy miesiące emitowany jest m.in. na monitorach kolejki SKM, dłuższa wersja dostępna jest na kanale PROT w serwisie Youtube.

- Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do rozpowszechniania materiału i wykorzystywania w swoich działaniach promocyjnych – zachęca Łukasz Magrian z biura PROT.

Bursztyn jest różnorodny i inspirujący. Działania, które wraz z partnerami podjęła Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna, zachęcić mają odbiorców do podążania jego śladami na Pomorzu. To tu wielowiekowa tradycja przenika się z nowoczesnością i najbardziej aktualnymi trendami ze świata wzornictwa, mody, technologii. To tu znajdziemy ludzi z pasją, dla których ten piękny kamień jest niekończącą się inspiracją.

Przykładowe publikacje:

Film promocyjny Pomorskiego Szlaku Bursztynowego: Youtube

Fot. M. Szajewski, UM Gdańska - Muzeum Bursztynu


Newsletter - biuletyn unijny 2017 UMWP

Zapisz się na newsletter