Aktualności

06.05.2014 10:35

Unijna majówka w Pomorskiem

W całym kraju, 1 maja 2014 r. świętowaliśmy 10-lecie wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Na skwerach, placach i rynkach w polskich miastach spotykaliśmy się, by podsumować dekadę zmian. W Gdańsku, stolicy województwa pomorskiego, uczciliśmy ten dzień na Targu Węglowym.

Festyn rozpoczęła parada Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej RP. Donośne dźwięki ściągnęły na Targ Węglowy bardzo wielu mieszkańców i turystów, wykorzystujących słoneczny majowy poranek na spacer. Uczestników powitał marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk w towarzystwie znamienitych gości: europosła i byłego marszałka województwa pomorskiego Jana Kozłowskiego, komisarza europejskiego ds. programowania finansowego i budżetu w KE Janusza Lewandowskiego, pierwszego marszałka województwa pomorskiego Jana Zarębskiego, wiceministra infrastruktury i rozwoju Pawła Orłowskiego, europosła Jarosława Wałęsy i członka Zarządu Województwa Pomorskiego Ryszarda Świlskiego.

Przez kolejne godziny trwała wesoła zabawa zarówno na scenie, na stoiskach beneficjentów oraz na specjalnie przygotowanym dla milusińskich placu zabaw. Na scenie zaprezentowali się m.in. Centrum Nauki Experyment z Gdyni, Centrum Hewelianum z Gdańska, Faktoria z Pruszcza Gdańskiego, Izba Celna z Gdyni, zespół Kaszubki, Adrian Klawikowski znany ze spotów telewizyjnych i radiowych, który opowiedział o swoim projekcie koła symulacji lotniczych, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdyni, zespół Bytów.

Tego dnia, pod czujnym okiem profesjonalisty Artura Moroza z restauracji Bulaj w Sopocie, dla uczestników festynu gotowali marszałek Mieczysław Struk i europoseł Jan Kozłowski. Zaserwowali m.in. gołąbki rybne i rybną kiełbasę – wszystko przygotowywane na oczach licznie zebranych widzów. To nie był koniec pomorskich atrakcji kulinarnych. Na zmianę z opowieściami beneficjentów o realizacjach unijnych projektów, pojawiały się prezentacje pomorskiej kuchni tradycyjnej jako propozycji na stoły europejskie. Cieszyły się one dużym zainteresowaniem zarówno widzów, jak i smakoszy gromadzących się podczas degustacji.

Prawie 30 stoisk na Targu Węglowego pozwoliło beneficjentom przedstawić swoje realizacje projektów dofinansowanych ze środków Unii Europejskiej. Każdy z nich przygotował liczne atrakcje, zarówno dla małych jak i dużych uczestników. Począwszy od udzielania informacji na temat nowej perspektywy finansowej, przez dystrybucję materiałów i gadżetów promocyjnych, produkcję waty cukrowej, liczne wystawy fotograficzne, oblegane przez dzieci kąciki plastyczne, aż po interaktywne zabawy na stoiskach Hewelianum, Experymentu czy Faktorii.

Swoim życiem żyło miasteczko zabaw dla dzieci i dorosłych. Dmuchany plac zabaw i tor przeszkód, zjeżdżalnia, eurobungee, gry zręcznościowe, klocki, laboratorium i doświadczenia optyczne ściągały licznie dzieci i młodzież. Tuż obok dorośli mogli również poczuć się dużymi dziećmi, ponieważ do ich dyspozycji były segwaye, piłkarzyki w rozmiarze XXL, dmuchany ring do gladiatorskich spotkań, decybelomierz i wiele innych. Przy niektórych atrakcjach na placu zabaw trzeba było nawet postać w kolejce.

 

Realizacja imprezy współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Tekst: Anna Mayer

Zdjęcia: Rafał Baranowski, Sławomir Lewandowski


Newsletter - biuletyn unijny 2017 UMWP

Zapisz się na newsletter