Aktualności

23.04.2014 12:06

Zapraszamy na Dni Otwarte Funduszy Europejskich!

W ramach kampanii „10 lat w UE" od 1 do 11 maja 2014 r. na terenie całej Polski odbędą się Dni Otwarte Funduszy Europejskich, jedna z największych w tym roku imprez promujących efekty projektów unijnych realizowanych w latach 2004-2014. W naszym województwie tegoroczne Dni Otwarte rozpocznie w czwartek, 1 maja, Wielki Festyn Rodzinny na Targu Węglowym w Gdańsku, organizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego oraz partnerów. To wyjątkowa okazja, by zobaczyć, jak wiele zmieniło się w naszym regionie i kraju dzięki unijnym inwestycjom.
Dni Otwarte Funduszy Europejskich to ogólnopolska akcja organizowana przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju we współpracy z instytucjami odpowiedzialnymi za dystrybucję środków unijnych w całej Polsce, m.in. z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, który realizuje zadania instytucji zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013. Nie każdy jednak wie, że pomysł realizacji Dni Otwartych Funduszy Europejskich pochodzi z Pomorza. Koncepcję stworzyli i pierwszy raz zrealizowali w roku 2013 pracownicy Departamentu Programów Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Sukces tamtych Dni Otwartych został zauważony przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju i model jest realizowany na terenie całej Polski.
 
Przepis na Dni Otwarte jest bardzo prosty. Beneficjenci funduszy europejskich od 1 do 11 maja otwierają drzwi swoich projektów przed mieszkańcami całej Polski. W ten sposób każdy może pojechać, zobaczyć, a przede wszystkim poznać sposób realizacji i efekty konkretnego unijnego projektu. Dodatkową zachętę, by odwiedzić w tych dniach projekty unijne, stanowią liczne imprezy organizowane przez beneficjentów na terenie poszczególnych obiektów, m.in. festyny, koncerty, seanse filmowe, zawody sportowe, regaty, wystawy, konkursy i zabawy dla dzieci, gry miejskie oraz spektakle teatralne.
 
W efekcie, w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich w sposób wyjątkowy połączone zostało przyjemne z pożytecznym. Dni Otwarte to bowiem czas wypełniony licznymi imprezami, wydarzeniami kulturalnymi, sportowymi i rekreacyjnymi, a jednocześnie okazja do pogłębienia własnej wiedzy o tym, jak bardzo zmieniły się moje dzielnica, miasto, gmina, powiat, region, a także cały kraj dzięki środkom pochodzącym z funduszy europejskich.
 
Tegoroczne Dni Otwarte rozpocznie 1 maja, Wielki Festyn Rodzinny na Targu Węglowym w Gdańsku, organizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego oraz licznie z nim współpracujących partnerów, m.in. Urząd Miasta Gdańska. Głównym celem imprezy jest stworzenie mieszkańcom okazji do poznania wielu ważnych i ciekawych projektów realizowanych na terenie Pomorza. Podczas imprezy będzie można odwiedzić stoiska m.in. Centrum Hewelianum, Faktorii z Pruszcza Gdańskiego, Zarządu Dróg Wojewódzkich, Komendy Wojewódzkiej Policji, Centrum Nauki Experyment oraz Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich prowadzonego przez Departament Programów Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego. Konsultanci punktu odpowiedzą na pytania dotyczące możliwości pozyskania dotacji unijnych w latach 2014-2020.
 
By zachęcić mieszkańców Pomorza do udziału w Wielkim Festynie Rodzinnym, Urząd Marszałkowski przygotował liczne atrakcje dla całych rodzin, m.in. dmuchane zjeżdżalnie dla dzieci, eurobungee, gry zręcznościowe, dziecięce laboratorium naukowe, refleksomierz i wiele, wiele innych. Wyjątkową atrakcją będzie obecność wozu Straży Pożarnej oraz gotowanie na żywo w wykonaniu m.in. włodarzy miasta Gdańska i województwa pomorskiego. Imprezę poprowadzi znany pomorski komik Paweł Konjo Konnak. Zapraszamy zatem 1 maja na Targ Węglowy w Gdańsku! Świętujmy razem 10 lat obecności Polski w Unii Europejskiej!
Pierwszomajowa impreza na Targu Węglowym w Gdańsku to dopiero początek Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Od 1 do 11 maja czekają podobne wydarzenia i atrakcje w całym województwie i Polsce.
 
Już 1 maja na swój Dzień Otwarty zaprasza Przedsiębiorstwo Komunikacji Trolejbusowej Sp. z o.o. z Gdyni. Przygotowane przez beneficjenta wydarzenia będą promowały efekty realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013 projektu „Rozwój proekologicznego transportu publicznego na obszarze metropolitarnym Trójmiasta". Główną atrakcją dla przybyłych mieszkańców będzie możliwość zwiedzania zajezdni, w tym warsztatów, myjni trolejbusowej, nowoczesnych pojazdów zakupionych w ramach realizowanego projektu unijnego, pojazdów zabytkowych oraz wozu wieżowego do obsługi sieci trakcyjnej. Zorganizowany zostanie także konkurs wiedzy nt. projektu „Rozwój proekologicznego transportu publicznego na obszarze metropolitarnym Trójmiasta". Główną nagrodą będzie przejazd wozem wieżowym do Centrum Dyspozycji Mocy przy podstacji Redłowo. Beneficjent zaplanował także bezpłatne upominki dla osób zwiedzających tego dnia zajezdnię trolejbusową: smycze, ulotki o projekcie, balony i słodycze dla dzieci.
 
Swoje imprezy realizują 1 maja także inni beneficjenci. Gmina miejska Kościerzyna zaprasza na Rynek w Kościerzynie, gdzie na przybyłych gości czekać będą różne atrakcje: konkursy dla dzieci, wydarzenia artystyczne, stoiska promujące efekty realizowanych przez Kościerzynę projektów. Z rynku wyruszy peleton rowerowy ulicami miasta, który w jedno popołudnie pozwoli zobaczyć i poznać najważniejsze projekty realizowane w Kościerzynie. W peletonie wezmą udział m.in. włodarze miasta. Dodatkowo, w tym samym czasie, w sali im. Lecha Szopińskiego odbędą się pokazy filmów: „10 lat inwestycji" – film ukazujący efekty projektów unijnych realizowanych w mieście przez ostatnie 10 lat, a także hitów kinowych, na które będą sprzedawane bilety w promocyjnych cenach. A na miejskim stadionie przy ulicy Kamiennej odbędzie się niecodzienny mecz: księża kontra politycy.
 
Powiat lęborski tego dnia zaprasza do udziału w XII Otwartym Rajdzie Turystycznym Cyklistów „Jesteśmy w Unii", który rozpocznie się o godz. 12 na dziedzińcu Starostwa Powiatowego w Lęborku, a zakończy festynem „Jesteśmy w Unii" we wsi Dziechlino, w gminie Nowa Wieś Lęborska. Kontynuację obchodów 10 lat obecności Polski w Unii Europejskiej starostwo lęborskie planuje 3 maja. Tego dnia odbędzie się festyn rekreacyjny organizowany przez Centrum Sportu i Rekreacji w Lęborku. W programie zaplanowano m.in. atrakcje dla dzieci, konkursy wiedzy o Unii Europejskiej, stoiska z broszurami informacyjnymi nt. Unii i realizowanych na terenie powiatu projektów. Będą również praktyczne porady, gdzie mogą otrzymać wsparcie osoby niepełnosprawne oraz ofiary przemocy. Celem nadrzędnym organizowanych przez powiat lęborski wydarzeń 1 i 3 maja jest promocja realizowanych na terenie powiatu projektów unijnych. W okresie 2004-2014 było ich aż 61!
 
Na Dni Otwarte zapraszają także instytucje naukowe, lecznicze oraz wspierające rozwój przedsiębiorczości. Gdański Uniwersytet Medyczny, 9 maja zaprasza na konferencję, podczas której zaprezentowane zostaną efekty wszystkich projektów unijnych realizowanych przez gdańską uczelnię. Wojewódzkie Centrum Onkologii w Gdańsku, 10 maja daje możliwość wykonania badania USG oraz mammografii, a także przeprowadzenia bezpłatnych konsultacji z anestezjologiem. Słupski Inkubator Technologiczny zaprasza na prezentację Pracowni Automatyki, Robotyki i Systemów Wizyjnych, powstałej dzięki środkom Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013. Najmłodsi będą mieli możliwość spotkać się z robotami Scara i Delta, a starsi – udziału w ciekawych prelekcjach dotyczących rozwoju przedsiębiorczości.
 
Swoje projekty prezentować będą także realizatorzy tzw. projektów miękkich, których celem jest inwestycja w edukację, wiedzę i umiejętności ludzi, finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego. Podczas Dni Otwartych, 9 maja, zorganizowanych przez Fundację Grupy Ergo Hestia na rzecz integracji zawodowej osób niepełnosprawnych „Integralna", tematem przewodnim będzie sytuacja osób niepełnosprawnych na rynku pracy i nie tylko. Od godziny 9.00 do 15.00 przy ul. Jelitkowskiej 51 w Gdańsku zorganizowane zostaną szkolenia i sesje z doradcą zawodowym oraz pośrednikiem pracy dla osób niepełnosprawnych. Zarówno osoby bez ograniczeń sprawności, jak i osoby z niepełnosprawnością będą miały okazję uczestniczyć w warsztatach „Komunikacja bez barier", poruszających zagadnienia różnych rodzajów niepełnosprawności, istniejących barier architektonicznych oraz komunikacji i zasad savoir-vivre'u wobec osób niepełnosprawnych. Warsztaty będą miały formę zajęć interaktywnych, włączających uczestników w ćwiczenia praktyczne. Wszystkie zajęcia będą bezpłatne.
 
Uczniów w wieku szkolnym i gimnazjalnym z Kartuz i okolic, Urząd Miasta i Gminy Kartuzy, realizator licznych projektów finansowanych z Europejskiego Funduszy Społecznego, zaprasza 9 maja na wyjątkową imprezę, której celem będzie prawdziwy naukowy zawrót głowy. A to za sprawą pokazów naukowych w postaci stolików do gier geograficznych, kalamburów chemicznych, symulacji erupcji wulkanów, gier komputerowych na temat segregacji odpadów oraz zabaw z językiem niemieckim i angielskim. Sympatycy szachownicy będą mieli okazję wysilić swoje szare komórki w turnieju szachowym. Ich przeciwnikiem będzie Paweł Teclaf, jeden z najlepszych szachistów na świecie w kategorii wiekowej do 10 lat.
 
Warto będzie zawitać 10 maja do Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej, gdzie trwać będzie kurs gotowania prowadzony przez mistrzów kucharzy z Pomorskiej Akademii Gotowania. W trakcie dnia otwartego zorganizowany zostanie konkurs dla rodzin z upominkami.
Warto pamiętać, że wyżej wymienione imprezy to tylko wycinek atrakcji czekających na beneficjentów podczas Dni Otwartych. Na zaplanowane Dni Otwarte zapraszają również m.in.: Politechnika Gdańska, Centrum Hewelianum, Teatr Szekspirowski, Żuławski Park Historyczny, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny, Dom Przedsiębiorcy w Tczewie i wiele, wiele innych.
 
Zapraszamy do aktywnego korzystania z atrakcji przygotowanych w dniach 1-11 maja przez beneficjentów funduszy europejskich z terenu województwa pomorskiego. Szczegółowe informacje o imprezach odbywających się w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich można znaleźć na stronie internetowej: http://www.10latwue.pl/.
 
Marcin Twardokus
 
Ilustracja na stronie głownej: Centrum Nauki Experyment w Gdyni,
źródło:
http://www.experyment.gdynia.pl/

Newsletter - biuletyn unijny 2017 UMWP

Zapisz się na newsletter