Aktualności

Poznają branżę od podszewki. Wizyty studyjne uczniów na uczelniach i u potencjalnych pracodawców

Z wizytą na Giełdzie Papierów Wartościowych

Jak przebiegają notowania spółek na Giełdzie Papierów Wartościowych? Jakie cechy powinien mieć przedsiębiorca? Jaką ścieżką kariery podążyć? W jakiej branży pracować, ale też na jakich warunkach? Założyć własną firmę? Czy pracować na etacie? Na takie pytania szukali odpowiedzi uczniowie techników pomorskich szkół, biorąc udział w wizytach studyjnych u przedsiębiorców, na wyższych uczelniach czy zdobywając konkretne informacje na temat rynku pracy w Urzędzie Statystycznym.

Uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych w Człuchowie odwiedzili fabrykę autobusów SCANIA w Słupsku. Ten wiodący producent pojazdów użytkowych, posiadający fabryki na całym świecie mógłby stać się potencjalnym pracodawcą dla młodych ludzi wybierających branżę mechaniczną. Podczas wycieczki uczniowie nie tylko zapoznali się z warunkami pracy w zakładzie, ale także poznali aktualne trendy w sektorze motoryzacji aut ciężarowych i autobusów, a także zwiedzili najważniejsze działy w zakładach tj. linię produkcyjną, stację kontroli jakości, stacje diagnostyczne, nowoczesne warsztaty, serwis pojazdów, park maszynowy czy zaplecze techniczne.

Inżynieria biomedyczna i odpowiedzi na trudne pytania

Natomiast uczniowie z technikum z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kłaninie wybrali się na Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki na Politechnice Gdańskiej. Najpierw wysłuchali wykładu dr hab. inż. Mariusza Kaczmarka poświęconego inżynierii biomedycznej, poznali ofertę studiów inżynieryjnych wydziału ETI oraz zwiedzili trzy sale laboratoryjne, zapoznając się z najnowszymi projektami studentów i pracowników naukowych: np. inteligentną wanną czy powłokami diamentowymi, które są bardzo odporne na uszkodzenia i zarysowania.
Na inny wydział, ale na tę samą uczelnię, wybrali się uczniowie II i III klasy Technikum Ekonomicznego z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach. Na Wydziale Zarządzania i Ekonomii na PG uczniowie nie tylko zapoznali się z ofertą edukacyjną szkoły wyższej, ale również wysłuchali wykładu Macieja Frączka z Lokalnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Gdańsku, który próbował odpowiedzieć na pytanie, na jakich warunkach budować swoją karierę zawodową, będąc zatrudnionym na umowę o pracę? Czy może jednak założyć własną firmę? Uczniowie wzięli także udział w warsztatach prowadzonych przez Beatę Butkiewicz  z Centrum Rozwoju Talentów i zastanawiali się nad tym, jakie cechy powinien posiadać przedsiębiorca, aby osiągnąć sukces. 
W Sopockiej Szkole Wyższej natomiast, którą w ramach wyjazdu studyjnego, odwiedzili uczniowie o profilu technik ekonomista i technik reklamy z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Malborku, przyszli ekonomiści i specjaliści od reklamy uczestniczyli w spotkaniu z pracownikami Banku Pekao S.A., a także wzięli udział w spotkaniu z pracownikiem uczelni - Joanną Pietrzak, która opowiedziała o promocji uczelni, analizie rynku potrzeb pracy według magazynu „Forbes" oraz o możliwościach kariery zawodowej po uzyskaniu kwalifikacji z ACCA, która daje kompleksową i praktyczną wiedzę z zakresu finansów oraz rachunkowości. 

Inwestowanie na giełdzie
O tym, czym jest hossa i bessa, a także o tym, jak przebiegają notowania spółek i dlaczego notowania nie odbywają się bezpośrednio na parkiecie tylko drogą elektroniczną – mogli dowiedzieć się uczniowie z klas I i II Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Malborku o profilu ekonomicznym, odwiedzając Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. Dzięki wizycie na GPW oraz warsztatom prowadzonym przez pracownika giełdy, uczniowie zdobyli wiedzę na temat funkcjonowania giełdy, zapoznali się z instrumentami finansowymi,  a także uświadomili sobie, że inwestowanie na giełdzie wiąże się zarówno z zyskiem, jak i ryzykiem.  Uczniowie również z tej szkoły, kształcący się w branży technik ekonomista i technik organizacji reklamy – odwiedzili Urząd Statystyczny w Gdańsku, poznając w ten sposób nie tylko warunki pracy panujące u potencjalnego pracodawcy, a także nabywając umiejętność korzystania z danych oraz odpowiedniego ich interpretowania. 

Wyjazdy studyjne odbyły się w ramach projektu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego pod hasłem: „Programy motywacyjne dla uczniów szkół zawodowych". Dzięki tym wycieczkom uczniowie mogli poznać specyfikę branży, ale także poznać różne możliwości kształtowania swojej ścieżki zawodowej. 

view szablon artykułu

Polecamy

Projekt Zdolni z Pomorza

Wyszukiwarka szkół zawodowych i kursów

Regionalny Program Strategiczny Aktywni Pomorzanie

Instytut Badań Edukacyjnych

Wykaz branż kluczowych określonych dla powiatów województwa pomorskiego

Wykaz zawodów szkolnictwa zawodowego w poszczególnych branżach kluczowych

Linki zewnętrzne